مرورگر شما (Internet Explorer 8) از رده خارج شده است. این مرورگر دارای مشکلات امنیتی شناخته شده می باشد و نمی تواند تمامی ویژگی های این وب سایت را به خوبی نمایش دهد.
جهت به روز رسانی مرورگر خود اینجا کلیک کنید.
×
نسخه مرورگر شما قدیمی است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وب سایت را به خوبی نمایش دهد.
جهت به روز رسانی مرورگر خود اینجا کلیک کنید.
×

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، گندم در استان زنجان از اوایل تیرماه به قیمت پایه یک هزار و 300 تومان آغاز شده است، با این که پیش بینی اولیه میزان خرید گندم امسال از کشاورزان 300 هزار تن بوده اما میزان خرید به مرز 400 هزار تن رسیده است و تا به امروز 387 هزار تن گندم خریداری شده است.

به گفته محمد ایزدی، مدیرعامل شرکت غله استان زنجان امکان افزایش خرید گندم به دلیل عملکرد بالای محصول وجود دارد چرا که میزان فضای ذخیره‌سازی گندم استان 596 هزار تن  است که فضا برای ذخیره سازی وجود دارد.

وی بارشهای خوب امسال استان زنجان را در فصل بهار دلیل شکسته شدن رکورد تولید و خرید گندم نسبت به سال‌های قبل عنوان کرد و  گفت: به دلیل بارشهای خوب بهاره و خدماتی که جهاد کشاورزی به گندمکاران در مکانیزاسیون و سایر زمینه‌ها داد باعث شده تا گندم زنجان پایین‌ترین درصد سن زدگی را در سطح کشور داشته باشد.

امسال با توجه به شرایط مناسب و به دلیل عملکرد بالا، از هر هکتار زمین دیمی در استان زنجان به طور متوسط حدود 2 تن در هکتار برداشت گندم صورت گرفته است به طوری که بالاترین رکود تولید و خرید گندم استان در سال 89 با 37 هزار و 1300 تن شکسته شد.

به گفته کارشناسان در شهرستان خدابنده گندم دیم امسال از نظر کیفیت بسیار عالی و تقریبا مشابه گندم آبی بود، در این شهرستان برداشت گندم همچنان در حال انجام است و این امکان وجود دارد که هنوز حدود 25 تا 30 هزار تن گندم در شهرستان خدابنده وجود داشته باشد که هنوز برداشت نشده است.

در سال گذشته مشکلاتی در پرداخت مطالبات گندم کاران وجود داشت به طوری سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اعلام کرده بود این سازمان تمهیداتی اندیشیده است که کشاورزانی که مطالبه دارند می‌توانند تا 70 درصد مطالبه خود حواله کود و سموم برای کاشت محصولات جدید خود دریافت کنند اما ایزدی گفت: امسال از این بابت مشکلی نخواهیم داشت.

به گفته وی وعده‌ای که دولت و وزیر محترم جهاد کشاورزی داده بود پرداخت 50 درصد مطالبات گندم کاران با فاصله کوتاه بعد از تحویل گندم به مراکز دولتی بود و این امر محقق شد به نحوی که تا به امروز  230 میلیارد تومان یعنی 50 درصد از مطالبات هر کشاورز پرداخت شده است.

با تمهیدات اندیشیده شده به نظر می‌رسد میزان پرداختی مطالبات کشاورزان نسبت به سال گذشته وضعیت بسیار بهتری دارد، سال گذشته طبق مصوبه دولت ابتدا 30 درصد از مطالبات گندم کاران پرداخت شده بود و 70 درصد مابقی بعد از سپری شدن تقریبا یک ماه پس از خرید به کشاورزان پرداخت شد.

سال گذشته آخرین زمان خرید مراکز دولتی تا 15 مهر ماه بوده و تا آخر آبان هم پرداختها صفر شده است امسال نیز عملیات خرید حداقل تا 15 شهریور ادامه دارد و به گفته مدیرعامل شرکت غله استان زنجان امکان تمدید زمان دریافت گندم از کشاورزان بسیار بالاست زیرا هنوز در برخی از شهرستانها مانند دولت آباد ابهر که سردترین نقطه استان است برداشت به تازگی آغاز شده است.

به گفته وی با توجه به این که در برخی روستاها نیز ممکن است گندم در انبارها ذخیره شده باشد خرید همچنان ادامه دارد و در حال حاضر مراکز خرید تضمینی گندم در همه شهرستانهای استان زنجان فعال است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

امسال برداشت گندم زودتر آغاز شده به دلیل متعدد بودن مراکز دولتی خرید سریع‌تر صورت گرفته است و همین عامل باعث شده تا بیشترین میزان خرید را در زمان کم توسط مراکز دولتی صورت گیرد.

به گفته مدیرعامل شرکت غله استان زنجان، امسال استان زنجان از لحاظ خرید گندم و ذخیره سازی این محصول راهبردی جزو استانهای رده بالای کشوری بوده است و رتبه استان در خرید و ذخیره سازی بعد از اتمام خرید در کل کشور مشخص خواهد شد.
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/05/28/1805944/

28 مرداد 1397 مدیر سایت 222
0 رای
Powered by CMSIRAN © 2002 - 2020